Клуб „СТЕМ Млад Учен“

Още от малки децата проявяват своята изследователска способност като опитват различни смеси. Клуб „Млад учен“ е създаден, за да може бъдещото поколение от ранна възраст да усети връзката от началото на Вселената до ролята на всяка една малка частица в този свят. Всяко нещо е създадено с цел и нашата задача е да открием мястото му в пъзела, както и да разберем неговата функция. Така ще имаме представа как работи целият свят като добре смазана машина.
.jpg)
Защо да участвам:
Заедно ще преоткрием света! Ще се учим взаимно, чрез много иновативни подходи. По този начин ще намерим баланса в живота, включително и в нашите тела.За мен ли е:
Ако си на възраст между 12 и 16 години и искаш да откриеш тайните на биология, химия и физика - ДА този клуб е за теб!

Какво ще науча:
1. Разходка с космически кораб из Вселената
Запознаване с първите химични елементи, сътворили света, физичните закони, накарали телата да се движат и биологичните организми, родили се на ЗемятаВиртуално пътуване в нашата галактика
Как светят звездите? Как се получава дъгата на Земята?
Изготвяне на фенерче със съзвездие на зодия
2. Химичните елементи са навсякъде
Откриване на богадството от минерали и кристали на ЗемятаЗапознаване с химичните градични частици – атоми, молекули и йони, и какви суперсили притежават те.
Изработка на модели на градивни частици от шоколадови бонбони
Игра: Как от атом ще се превърна в йон ?
Общото между химичните частици с тока и с наелектризирането на телата. Как се създава светкавицата?
3. Мисия: Магьосник: Създаване на нови химични вещества
Разграничаване на метали, неметали и радиоактивни веществаПисането на уравнения е проста математика
Какво се крие в лабораторията? Запознаване с лабораторни апаратури
Изготвяне на лабораторен протокол
Лабораторно упражнение: „Как да си направим от желязо и сяра – железен сулфид“ , „Получаване на слонска паста“, „Получаване на натриева основа от натрий и вода“.
4. „Що е то клетка“ ?
Изучаване на живи организми от една или от много клеткиЗапознаване с микроскоп и изготвяне на микроскопски материал
Лабораторно упражнение: Наблюдение на клетки от растителен и животински организъм и откриване на разликите между тях
Моделиране: клетка, направена в плод или зеленчук
Виртуална разходка в лист на растение и наблюдение какви биологични и химични процеси се случават в него
5. ДНК – биологичният компютър
Изучаване на нуклеиновите киселиниЛабораторно упражнение: Изолиране на ДНК от ягода и банан
Предаване на наследствената информация в поколението
Откриване на цвета на очите на бебето
6. Ролята на растенията
Растенията на нашата планета и техните латински наименованияЛабораторно упражнение: „Нека си направим нетипична черна роза“
Растенията в медицината и в практиката
Лабораторно упражнение: „Получаване на кислород от растения.“
7. Светът на животните
Разпознаване на безгръбначни и гръбначни животниЛабораторно упражнение: „Дисекция на червей“
8. Мисия „Скаут за един ден“
Игра: Ориентиране в гората по растения, мъхове, гъби и животниИгра: Как да си направим огън, чрез физичните закони
Откриване на защитени видове растения и животни. Запознаване с „Червената книга на България“
9. Човекът – най-висшият организъм
Възникване на човека от клетка. Синхромн между всички видове клеткиАнатомия на човека: Как функционира тялото?
Кой управлява нас самите? – Разходка по Нервна система и Опорно-двигателна система
10. Вампирски нещица
Сърцето и кръвта в кръвоносната системаИзготвяне на модел на сърцето
Игра: На кого сърчицето бие повече при бягане?
Ползата от спорта и пълноценната храна
Животни-вампири
11. Без кислород няма живот
Разглеждане на дихателната системаИзготвяне на макет на бял дроб
Лабораторно упражнение: „Получаване на кислород“, „Откриване на въглероден диоксид“ и „Надуване на балон без ръце“
Разглеждане на заболяванията и физични явления в природата, предизвикани от въглеродния диоксид
Опазване на околната среда
12. НЕ на диетите! ДА на пълноценното хранене!
Разглеждане на храносмилателната системаСъстав на храната – въглехидрати, белтъци и липиди
Лабораторно упражнение: „Откриване на нишесте в картоф“ и „Влияние на температурата върху белтъците“
Прием на винатими и минерали
Метаболизъм. Каква храна да консумираме?
13. Добрите и лошите бактерии
Лошите бактерии и болестите, които причиняват. Как се защитава тялото?Добрите бактерии в света и в човека
Ферментация, с помощта на бактерии –получаване на алкохоли
Лабораторно упражнение: „Друг метод за получаване на алкохоли“
14. Киселинно-основен баланс в тялото
Разглеждане на основи и киселиниИзучаване на pH
Лабораторно упражнение: „Нека си изготвим сами индикатор“
Лабораторно упражнение: „Изследване на pH на различни марки вода, хранителни и козметични продукти“
Постигане на хармония в нашето тяло
Твоят ментор е

Мария Георгиева
Казвам се Мария Георгиева. Завършила съм Биология и химия в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ с учителска правоспособност. От самото начало се влюбих наусетно в тази професия, вероятно заради дейностната ми личност. Обичам да съчетавам любопитството ми към всичко и да намирам връзката между отделни детайли.Хобитата ми са свързани, освен с изучаването на биология и химия, още и с астрономия и рисуване, пътешествия и практикуване на йога. В мен гори страст да предавам усвоеното от книги, учебници и живота към хората, чрез креативни подходи. Опитвам се да увелича мирогледа у всекиго и се стремя, чрез науките, да покажа как човек може да открие връзката си със заобикалящия го свят, като открие хармонията първо в себе си.

